Bulunduğunuz konumu : Ana Sayfa > Haberler > Blog
Motor için Özel Endüstriyel Mıknatıslar - NdFeB / SmCo, Segment / Düz

Çin Mıknatıslar Kaynak Malzeme Limited birçok motor, jeneratör ve aktüatör türleri için özel mıknatıslar sağlar.

Manyetik malzemeler, endüstri için çok çeşitli cihazlarda önemli roller oynamaktadır. Mıknatısın birçok endüstriyel kullanımından en önemlisi motordur.

Mıknatıslar motor için hareket oluşturur. Ve sabit mıknatıslı motor, yüksek verimlilik, büyük tork ve yük ile sabit hız avantajlarına sahiptir. Senkron motorlarla karşılaştırıldığında, daha az miktarda akım çekebilir.

motor rotor magnet tile

Motor Mıknatıs Çeşitleri

Bir motor tasarlarken, mıknatıs seçiminin motorun genel performansı ve proje maliyeti üzerinde önemli bir etkisi vardır. Bu nedenle, motor için doğru mıknatısları nasıl seçeceğinizi bilmeniz gerekir.

Genel olarak, şu anda dört ana ticari mıknatıs türü vardır: Neodimyum (NdFeB), Samarium Kobalt (SmCo), AlNiCo ve ferrit (seramik olarak da adlandırılır). Bunlar arasında, sabit mıknatıslı motor ve araç mıknatısı uygulamalarında ferrit, nadir toprak samaryum kobalt ve neodimyum mıknatıs kullanılabilir.

Nadir toprak mıknatısları ferrit kalıcı mıknatıslardan daha güçlü manyetik güce sahip olduklarından, daha küçük ve daha hafif motorlar yapmak için kullanılabilirler. Bununla birlikte, nadir toprak mıknatısları da ferrit mıknatıs seçeneğinden daha pahalıdır.

Motor Rotor için Neodim Mıknatıslar

Anahtar kelime: ticari olarak mevcut en güçlü mıknatıs

NdFeb mıknatıslar, hibritler ve EV'ler için çekiş motorlarında en yaygın kullanılan mıknatıslardır. Yüksek enerjili NdFeB mıknatıslar, motoru mümkün olduğunca küçük, hafif, kompakt ve verimli hale getirir.

Çalışma Sıcaklığı Etkileri

NdFeB mıknatıslar diğer kalıcı mıknatıslara göre zayıf sıcaklık direncine sahiptir. Neodimyum mıknatısın negatif bir katsayısı olduğundan, manyetik enerji yoğunluğu (BHmax) ile birlikte dayanımları sıcaklıkla azalır. Maks. temp kullanın. 60 220 ila 220 ℃ arasında değişir, Curie sıcaklıkları 310-370 ° C arasında değişir.

Bununla birlikte, sıcaklık değişikliklerinden performans düşüşünü azaltmak için Disporsiyum (Dy) veya terbium (Tb) eklenebilirler. Ancak bu, mıknatısı daha da pahalı hale getirir.

Hibrid ve elektrikli otomobiller, demiryolu araçları ve endüstriyel ekipman motorları için çekiş motorları nispeten yüksek sıcaklıklarda çalışır. Bu nedenle, bu uygulamalarda genellikle ısıya dayanıklı neodimyum mıknatıslar kullanılır.

Korozyon Sorunları

Neodimyum mıknatıslar, kaplama koruması yoksa korozyona karşı zayıf dirence sahiptir. Bu arada, uygun ön işlem süreçlerine uyulmazsa, içeriden dışarıya da korozyona uğrayabilirler. Genellikle, çok katmanlı bir Nikel-Bakır-Nikel kaplama uygulanır. Ancak motor uygulamaları için epoksi ve Zn kaplamalar daha fazla kullanılır. Dahası, başka bir yeni yüzey işlemi everlube yüksek nem ve tuz püskürtme direnci ortamlarında da kullanılabilir.

black epoxy coated neodymium magnets for motor

Motor Rotor için Samarium Kobalt Mıknatıslar

Anahtar kelime: manyetikliği gidermeye karşı son derece dayanıklı

Smco mıknatıslar, kırılgan ve çatlamaya ve yontmaya eğilimli nadir toprak kalıcı mıknatıslardır. SmCo5 mıknatıslar ve Sm2Co17 mıknatıslar olmak üzere iki “seri” halinde mevcuttur.

İyi Sıcaklık Kararlılığı

Samaryum mıknatıslar ikinci güçlü mıknatıslardır. Ve tipik çalışma sıcaklıklarında, samaryum-kobalt mıknatıs, şu anda motorlarda kullanılan en güçlü ısıya dayanıklı neodimyum mıknatıslardan üstün manyetik özelliklere sahiptir. Maksimum çalışma sıcaklıkları 250 ve 350 ℃ arasında değişir; Curie sıcaklıkları 700 ila 800 ° C arasında değişir.

Korozyona ve Oksidasyon Direncine Güçlü Direnç

SmCo mıknatıslar olağanüstü korozyon direnci sunar (neodim mıknatıslar içermez). Çoğu uygulama için kaplama veya yüzey kaplamaları gerekli değildir, bu da tıbbi uygulamalar için de avantajlıdır.

Geniş Tabanlı Tedarik Kaynağı

Orta sıcaklıklarda çalışmak için yüksek seviyelerde nadir disprosyum (Dy) gerektiren neodimyum mıknatısların aksine, SmCo mıknatısları daha yaygın olarak bulunan ve doğal olarak NdFeB'nin Curie noktasının üzerindeki sıcaklıklarda kararlı olan malzemeler kullanır. Bu, SmCo fiyatlandırmasını daha istikrarlı ve piyasa değişikliklerine daha az eğilimli hale getirir.

Motor Rotor için Ferrit / Seramik Mıknatıslar

Anahtar kelime: dünyanın en ucuz mıknatıs

Bir tür sabit mıknatıs olan seramik mıknatıslar, nadir toprak mıknatıslarına kıyasla düşük enerjiye sahiptir. Düşük fiyatlara ek olarak, manyetiklikten arındırma ve olağanüstü korozyon direncine de güçlü direnç gösterirler. DC elektrik motorlarının çoğunda yaygın olarak kullanılırlar.

Çalışma Sıcaklıkları

Ferrit mıknatısların maksimum çalışma sıcaklığı yaklaşık 250 santigrat derece veya daha yüksektir ve Curie sıcaklığı yaklaşık 450 santigrat derecedir.

İyi Korozyon

Seramik mıknatıslar iyi korozyon direnci sağlar ve genellikle kaplama veya kaplama gerektirmez.

Motor Mıknatısları Şekilleri

PM motoru tasarlanırken, kalıcı mıknatısların şekli ve boyutu da elektromotorun performansı ve değişimi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Kalıcı mıknatısların uygun şeklini ve boyutunu seçmek önemlidir.

Örneğin, dişli azaltma için rotor modifikasyon tekniklerinin çoğu, esas olarak nispeten daha pratik ve uygun maliyetli olan mıknatıs şekli varyasyonuna dayanmaktadır.

Ark (Segment, Ekmek, Kiremit) Şekilli Mıknatıslar

curved magnets for motor

Sinterlendiği gibi NdFeB anizotropik bir malzemedir. Bunları karmaşık bir mıknatıslanma yönüne dönüştürmek çok zordur.

Ark şeklindeki mıknatıslar radyal halkalar halinde oluşturulabilir. Özellikle PM DC motor ve mıknatıs rotoru için hala en yaygın motor mıknatısı şeklindedir.

Kavisli mıknatıslar mıknatısların statöre yaklaşmasını sağlar. Böylece hava boşluğunu azaltabilir ve aralarındaki akıyı artırabilir.

Halka Şekilli Mıknatıslar

Teorik olarak, halka şekli mıknatısları motor mıknatısları için en iyi şekildir. Daha kesin olmak gerekirse, bu halkalar radyal yönelimli halka motor mıknatıslardır. Aşağıdaki gibi birçok avantajları vardır:

  • Kolay montaj
  • İyi stabilite
  • Daha iyi geometrik hassasiyet
  • Mükemmel motor performansı
  • Mıknatıslanmış yön çeşitliliği
  • Manyetik alanın homojen dağılımı

Bununla birlikte, mıknatıs malzeme özelliği ve üretim teknolojisi ile kısıtlanan, tüm mıknatıslar radyal yönlendirilmiş halka haline getirilemez. İki ana radyal halka mıknatıs vardır. Biri bağlı mıknatıs, diğeri sinterlenmiş neodim mıknatıs.

Kalıplanmış mıknatıslar, pompa motoru, elektrikli süpürge motoru, geçitli motor, step motor, fırçasız motor, DC motor, marş motoru ve konveyör motoru gibi farklı motorlar için tasarlanmıştır. Sıcak ekstrüzyon ve deformasyon ile yapılırlar.

Sinterlenmiş NdFeB ile karşılaştırıldığında, plastik ferrit, smco veya plastik ndfeb mıknatıs, kontrol doğruluğu ve yüksek verimde avantajlara sahiptir. En esnek sabit mıknatıslardır ve çeşitli mıknatıslama yollarıyla farklı karmaşık şekillere dönüştürülebilirler. Ancak manyetik alan sinterlenmiş ndfeb'den çok daha düşüktür.

Sinter neodimyum mıknatıslar radyal yönlendirilmiş halkaya da yapılabilir. Ancak ekstra mıknatıslama fikstürü ve mıknatıslama bobinine ihtiyaç duydukları için maliyet çok pahalıdır. boyut ve sınıfta da birçok kısıtlama vardır.

radial ring magnets for motor

Düz Şekilli Mıknatıslar

Düz (trapezoidal ve dikdörtgen) şekil, motor mıknatısları için başka bir yaygın seçenektir.

Düz plaka şeklindeki motor mıknatıs üreticilerinin işlemesi için uygundur.

Bu, segment motor mıknatısından daha ucuz maliyet anlamına gelir.

Mıknatısların Rotora Montajı

Yüksek hızlı sabit mıknatıslı senkron motorlar için, motor mıknatıslarının nasıl sabitleneceği ve dışarı çıkmalarının nasıl önleneceği her zaman mühendislerin odağı olmuştur.

Önemli olan doğrusal, V ve SPOKE gömülü yapılar gibi merkezkaç kuvvetinin üstesinden gelmek için güvenli bir yapı tasarlamaktır.

Ancak dönme hızı ultra yüksek hız alanına girerse. Gömülü yapı bir darboğazla karşılaşacaktır. Bu, yüzeye monte bir yapının kullanılmasını gerektirir.

Genel yaklaşım, ark mıknatıslarını yerleştirmek için onları koruyacak ve atlamayacak bir manşon veya çerçeve yapmaktır. Buradaki manşon, alüminyum, bakır, Q235 düşük karbonlu çelik, cam elyaf Kılıf ve karbon elyaf kılıf gibi sağlam ve manyetik olmayan bir şeyden yapılmalıdır. En umut verici olan karbon fiber kılıftır.

Yardımcı fiksasyon da uygulanabilir. Örneğin, kavisli mıknatısları rotorun dış yüzeyine bağlamak için metal yapıştırıcı (LOCTITE endüstriyel güçte epoksi yapıştırıcı veya başka bir motor mıknatıs yapıştırıcısı) kullanmak.

Mühendislerimiz ana yöntem olarak mekanik sabitlemeyi ve yardımcı yöntem olarak yapışkan sabitlemeyi kullanmanızı önerir. İşte nedeni:

  • Maliyetleri azaltabilir ve tutkal ve ekipman maliyetini azaltabilir;
  • Arıza riskini azaltabilir. Yapıştırıcının yapışma mukavemeti birçok faktörden etkilenir ve tespit edilemez.
  • Tutkal, motorun servis ömrünü etkileyen yaşlanma riskine sahiptir.

tile magnets for motor rotor

Motor Mıknatısların Yeni Trendi

Üreticiler, elektrikli araç motorlarına güç vermek için hafif, son derece güçlü mıknatıslara ihtiyaç duyuyorlar ve bunları oluşturmak için nadiren toprak metalleri neodimyum ve disprosyumuna güveniyorlar.

Ancak bu metaller pahalıdır ve vahşi fiyat sıçramalarına ve titrek tedarik zincirlerine tabidir - elektrikli arabalara olan talep arttıkça daha akut hale gelen sorunlar.
Giderek daha fazla araştırmacı yeni bir çözüm bulmaya başladı. Şu anda üç ana eğilim var:

1. Disporsiyum Olmadan Güçlü Mıknatıs Geliştirin

Dy, son derece kısa arz ve giderek daha pahalı olan nadir bir toprak mineralidir.

“GBD Neo” mıknatıslar, kullanılan Disporsiyum (Dy) (GBDD) ve Terbiyum (Tb) (GBDT) miktarını azaltarak orta maliyetle yüksek enerji yoğunluğu ve sıcaklık kararlılığının bir kombinasyonunu sunar.

Bu süreç geleneksel neo üretim yöntemlerine kıyasla remanence üzerindeki olumsuz etkileri sınırlarken zorlayıcılığı arttırır.

Bu işlem, kalınlığı 6 mm'den az olan daha küçük mıknatısları veya lamine edilmiş malzemeleri tercih eder. 180 ° C'ye yaklaşan çalışma sıcaklıklarında yüksek frekanslı uygulamalar için bu ürünü kullanmayı düşünün.

2. Nadir Toprak Metalleri Geri Dönüşüm

Urban Mining Company (UMC), ABD, yeni, daha yüksek performanslı neodim demir bor (Nd2Fe14B) tipi sinterlenmiş mıknatıslar üretmek için nadir toprak metalleri içeren mıknatısların geri kazanılması için yeni bir işlem yaptı.

Metodoloji, evsel e-atıklarda kolayca bulunan mineralleri yeniden kullanmak için pratik bir yol sunar.

UMC'nin amacı, yeni kalıcı mıknatısların üretimi için% 100 geri dönüştürülmüş Nd2Fe14B tozu kullanmak ve üreticilere nadir toprak ham metallerinin daha ekonomik bir kaynağından faydalanmalarını sağlamaktır. (Anthony Caggiano, Materials World dergisi)

3. Nadir Topraklara Alternatif Arayın

Motor Mıknatıslar Tedarikçi - Çin Mıknatıslar Kaynak Malzeme Limited

Motor mıknatısları profesyonel üreticisi olarak, Çin Mıknatıslar Kaynak Malzeme Limited motor, rotor, jeneratör ve tork bağlantı uygulamaları için imal ve monte mıknatıslar sağlar.

Endüstriyel mıknatıs malzemelerimiz yüksek enerjili nadir toprak neodim (NdFeB), samaryum kobalt, ferrit kalıcı mıknatıslar içerir. Enjeksiyon ve sıkıştırma kalıplı mıknatıslar ve lamine mıknatıslar da mevcuttur.

Prototipten üretim yeteneklerine kadar anında tasarım yardımı sağlamayı taahhüt ediyoruz.

Sizi dinleyecek ve beklediğinizi teslim edecek olağanüstü bir motor mıknatısı üreticisi arıyorsanız, bize e-posta gönderin, size hizmet vermeye hazırız.

Ark / düz motor mıknatısları fiyatını istediğinizde, mıknatıs veya manyetik montaj boyutlarında herhangi bir yanlış anlaşılmayı önlemek için mühendislik çizimi önemlidir ve gereklidir. Teknik bir temsilciden yardım almak için iletişim bilgileri için buraya tıklayın.

Contact information
China Magnets Source Material Limited
Tower B, Qiongzhu Building,
Huawang Rd,Longhua District,
Shenzhen,China
Tel: +86 755 28174720
Fax: +86 755 28174720