Bulunduğunuz konumu: Ana Sayfa > Ürünler > MANYETİK UYGULAMA > 详情

Daimi Mıknatıs Eddy Current Fren (PM-ECB) nedir?

Kalıcı mıknatıs indüksiyon akımı fren yeni freni bir tür araştırılmış ve 20 yüzyılın 90'lı yılların başında Japonlar tarafından geliştirilen yardım sistemi. İlk demiryolu araçlarının frenleme cihazının uygulanmıştır. Geleneksel sürtünme frenleme ile karşılaştırıldığında, PM-ECB işlemi başarıyla yapma, fren performansı, çevresel değişimin etkisi kurtulur ve bakım çok basittir. Önemli avantajlara sahiptir nadir toprak sürekli mıknatıs malzeme, kalıcı mıknatıs indüksiyon akımı fren derin araştırma ile birlikte bugünün enerji ve çevre, daha ve daha ciddi sorunların arka planda uygulama araştırma ana akışı olur.

Kalıcı mıknatıs indüksiyon akımı fren iki biçimi vardır:

1. Liner Daimi Mıknatıs Eddy Current Fren, LPM-ECB sevk

Sürekli mıknatıs ve fren nesne, fren nesneler arasında doğru yere iletken plaka monte ederken, bir pistin (ya da bir yol) fren parçasının her iki tarafında dönüşümlü, N ve S kutupları ile daimi mıknatıs, bir dizi düzenleme Bu bölüm boyunca, kesintisiz mıknatıs tarafından üretilen manyetik akı teğet fren momenti elde edilen, girdap akımı ve sürekli mıknatısın manyetik alan etkileşimler, iletken levha indüklenen bir elektromotris kuvvet ve girdap yaparak, hava boşluğunda hareket manyetik alan oluşturacak .

Halbach manyetize, yatay ve dikey manyetize manyetize: LPM-ECB için mıknatıslanma yönleri üç çeşit vardır.

2. RPM-ECB denilen Döner Daimi Mıknatıs Girdap Akımları Fren,

Kalıcı mıknatıs tarafından oluşturulan manyetik alanda manyetik alan çizgileri keserken Döner iletkenler girdap akımı üretmek; indüksiyon akımı manyetik alana Lorentz kuvveti oluşturur ve Lorentz kuvvetinin yönü iletken hareket yönüne zıt olan.
Bunlar enerjik açıdan, daimi mıknatıs indüksiyon akımı fren modunda yukarıdaki iki çeşit, özünde sonunda ısı açığa çıkar, elektrik enerji, doğru hareket eden nesnelerin kinetik enerjiye dönüştürmek için Faraday ilkesinin kullanımı, böylece hareket Bir nesne veya sistem yavaşlama.

Kalıcı mıknatıs ne tür girdap akım kullanılır?
Kalıcı mıknatıs indüksiyon akımı fren, kalıcı mıknatıs doğrudan girdap akımı etkisini etkileyebilir hayati bileşenidir. Bu yüzden yüksek enerji ürünü, yüksek coercivity NdFeB nadir toprak sürekli mıknatıs kullanmak gerekir. Bilimin gelişmesiyle birlikte, kalıcı mıknatıs mevcut NdFeB erken 20 yüzyıl ferritte geliştirilen, yüksek koersiviteli ve yüksek manyetik enerji ürünleri ile NdFeB mıknatıslar daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Farklı çalışma ortamına bağlı olarak, NdFeB kalıcı mıknatıs N, H, SH, UH, EH ve AH altı serisi ayrılır; AH N konumundan, kalıcı mıknatıslar maksimum enerji üründe azalma. Indüksiyon akımı fren Büyütme performansını arttırmak için, bu N serisi NdFeB kalıcı mıknatıslar seçmek gerekiyor. Bu arada, N serisi NdFeB enerji ürünü ve fiyatını göz önüne alındığında 35, 38, 40, 42, 45, 48, 50 ve 52 içerir, N45 ve N48 iki notları en sık müşterilerimiz tarafından tercih vardır. Sinterlenmiş NdFeB nadir toprak sürekli mıknatıs Bazı sınıf parametreleri aşağıda listelenmiştir:

kalıcı mıknatıs indüksiyon akımı fren avantajı:
1. Basit yapısı, hafif.
Istikrar ve dayanıklılık 2. Fren kuvveti.
Yüksek hızda 3. İyi fren kuvveti.
4. Hiçbir sürtünme, düşük bakım maliyeti, uzun ömür, yüksek güvenilirlik
5. Enerji tasarrufu ve çevre koruma
İşletmecinin yorgunluk çalışmalarını azaltarak 6. Pürüzsüz ve yumuşak frenleme işlemi, basit ve rahat çalışma.

Kalıcı mıknatıs girdap akım freni için uygulamalar:
1. binek
2. kamyonlar
3. yüksek hızlı trenler
4. maglev trenler
5. Derin sondaj kulesi
6. dinlenme tesisleri

Contact information
China Magnets Source Material Limited
Tower B, Qiongzhu Building,
Huawang Rd,Longhua District,
Shenzhen,China
Tel: +86 755 28174720
Fax: +86 755 28174720